Udskriv

DÅM-L 2018 i Bellahøj

.

Danske Årgangsmesterskaber på langbane fra den 30. juni til 3. juli 2018.

10 Farum svømmere deltager i Bellahøj Svømmestadion.
Du kan følge svømmernes resultater nedenfor. Se løbsoversigt med tidsplan, der efter hvert stævneafsnit opdateres med resultater.

Der konkurreres i 3 aldersgrupper.
Piger født i 2004-2006 og drenge født i 2003-2005.

Indledende heats hver dag kl. 9.30
Finaler hver aften kl. 17.00 (Piger 2006 og drenge 2005 er direkte finaler)
Tidsplanen nedenfor er vejledende.

Finaler
A og B finaler i 50, 100 og 200m løb.
A finaler i 400m løb.
8 pladser i hver finale.
Holdkapper og yngste årgang direkte finaler.

 

Følg også med på LiveTiming.dk
Her kan du se liveresultater, startlister og resultatlister for hele stævnet.

 

Resultatoversigt

Lørdag 30. juni Løb: Disciplin Tid Placering
Indledende afsnit kl. 09.30
 10:13 Maya Ehlers Hansen, 2004 3: 200m fri  2.25.08 42
 10:34 Frederik Jørgensen, 2003 4: 200m fri  2.08.57 B-finale
 10:49 Malou Nielsen, 2005 5: 100m ryg  1.16.35 24
 11:14 Karonline K. Larsen, 2004 7: 100m ryg  1.11.45 B-finale
 12:10 Line Thode Møller, 2004 11: 200m bryst  3.00.40 31
  Dagmar Boeck, 2004 11: 200m bryst  2.51.86 PR B-finale
 13:24 Sarah holm Clausen, 2004 15: 100m fly  1.13.83 33
 13:39 Lars Reber Knudsen, 2003 16: 100m fly  1.04.06 PR B-finale
 15:18 Cornelius Olsen, 2005 18: 200m fri (direkte finale)  2.22.23 PR 23
Finale afsnit kl. 17.00      
  Frederik Jørgensen, 2003 4: 200m fri 2.09.29 15
  Karonline K. Larsen, 2004 7: 100m ryg 1.10.53 PR 10
  Dagmar Boeck, 2004 11: 200m bryst 2.49.24 PR 9
  Lars Reber Knudsen, 2003 16: 100m fly 1.04.98 13
 19:22  Farum Roses
  Maya Ehlers Hansen, 2004
  Line Thode Møller, 2004
  Sarah Holm Clausen, 2004
  Malou Nielsen, 2005
21: 4x100m fri (direkte finale) 4.22.33
  1.03.65
  1.05.19
  1.06.58
  1.06.91
19
         
Søndag 1. juli Løb: Disciplin Tid Placering
Indledende afsnit kl. 09.30
 09:54 Sarah Holm Clausen, 2004 25: 50m fri 30.25 PR 53
  Karoline K. Larsen, 2004 25: 50m fri 30.53 61
  Maya Ehlers Hansen, 2004 25: 50m fri 28.88 PR B-finale (14)
 10:04 Frederik Jørgensen, 2003 26: 50m fri 26.49 B-finale (12)
 10:37 Frederik Jørgensen, 2003 30: 200m medley 2.33.77 45
 14:00 Mathilde Rømer, 2006 33: 50m bryst (direkte finale) 40.17 PR 18
 15:20 Cornelius Olsen, 2005 38: 100m ryg (direkte finale) 1.17.00 17
Finale afsnit kl. 17.00
  Maya Ehlers Hansen, 2004 25: 50m fri 28.72 PR 13
  Frederik Jørgensen, 2003 26: 50m fri 26.76 16
 18:42 Farum Roses
  Karoline K. Larsen, 2004
  Dagmar Boeck, 2004
  Sarah Holm Clausen, 2004
  Maya Ehlers Hansen, 2004
39: 4x100m medley (direkte finale) 4.42.65 Klubrekord Årgang
  1.10.52 PR
  1.15.64
  1.13.00
  1.03.49
9
         
Mandag 2. juli Løb: Disciplin Tid Placering
Indledende afsnit kl. 09.30
 09:30 Malou Nielsen, 2005 41: 100m fri 1.07.64 PR 50
 10:01 Sarah Holm Clausen, 2004 43: 100m fri 1.06.86 PR 58
  Line Thode Møller, 2004 43: 100m fri 1.06.95 59
  Maya Ehlers Hansen, 2004 43: 100m fri 1.04.42 27
 10:16 Lars Reber Knudsen, 2003 44: 100m fri 1.01.35 PR 38
  Frederik Jørgensen, 2003 44: 100m fri 0.59.35 26
 12:32 Malou Nielsen, 2005 47: 200m ryg 2.44.25 PR 24
 13:03 Karoline K. Larsen, 2004 49: 200m ryg 2.34.05 B-finale (13)
Finale afsnit kl. 17.00      
  Karoline K. Larsen, 2004 49: 200m ryg 2.34.15 12
 18:42 Farum Roses
  Maya Ehlers Hansen, 2004
  Sarah Holm Clausen, 2004
  Line Thode Møller, 2004
  Malou Nielsen, 2004
55: 4x200m fri (direkte finale) 9.43.13
  2.21.86
  2.27.10
  2.25.92
  2.28.25
18
       
Tirsdag 3. juli
Løb: Disciplin Tid Placering
Indledende afsnit kl. 09.30
 09:44 Lars Reber Knudsen, 2003 58: 200m fly 2.35.11 PR B-finale (18)
 10:34 Line Thode Møller, 2004 61: 100m bryst 1.24.11 34
  Dagmar Boeck, 2004 61: 100m bryst 1.18.50 A-finale (8)
 11:47 Frederik Jørgensen, 2003 64: 400m fri 4.37.16 17
 14:11 Cornelius Olsen, 2005 66: 50m fly (direkte finale) 31.13 PR 17
 14:28 Mathilde Rømer, 2006 67: 50m ryg (direkte finale) 37.47 PR 31
 14:40 Cornelius Olsen, 2005 68: 50m ryg (direkte finale) 35.46 37
 14:55 Mathilde Rømer, 2006 69: 100m bryst (direkte finale) 1.29.96 23
Finale afsnit kl. 17.00      
  Lars Reber Knudsen, 2003 58: 200m fly 2.36.39 PR 15
  Dagmar Boeck, 2004 61: 100m bryst 1.16.17 PR 5