Udskriv

DM-L 2018 i Odense

.

Danske Mesterskaber på langbane fra torsdag 12. juli til søndag 15. juli 2018.

8 Farum svømmere deltager i Universitetshallen i Odense.
Du kan følge svømmernes resultater nedenfor.
Se løbsoversigt, der efter hvert stævneafsnit opdateres med resultater.

Indledende heats hver dag kl. 9.30
Finaler hver aften kl. 17.00
Tidsplan nedenfor er vejledende.

Finaler
A og B finaler med 8 pladser i hver finale.

 

Følg også med på LiveTiming.dk
Her kan du se liveresultater, startlister og resultatlister for hele stævnet.

 

Resultatoversigt

Torsdag 12. juli Løb: Disciplin Tid Placering
Indledende afsnit kl. 09.30
09:49 Sofia Altoft, 1998 3: 100m fri 58.50 B-finale (10)
09:58 Thomas Bech, 1998 4: 100m fri 55.40 30
  Kevin Witt Christensen, 1995 4: 100m fri 49.98 A-finale (1)
10:19 Lasse Kriegel Skovrup, 1998 6: 50m bryst 30.86 PR B-finale (10)
  Niklas Hedegaard, 1990 6: 50m bryst 28.81 A-finale (2)
  Philip Greve, 1998 6: 50m bryst 28.19 A-finale (1)
10:23 Sophie Amalie Schøn, 1999 7: 50m ryg 30.93 B-finale (9)
10:27 Magnus Jákupsson, 1994 8: 50m ryg 26.38 A-finale (1)
Finale afsnit kl. 17.00      
17:45 Sofia Altoft, 1998 3: 100m fri 58.18 10
17:50 Kevin Witt Christensen, 1995 4: 100m fri 50.31 GULD
18:40 Lasse Kriegel Skovrup, 1998 6: 50m bryst 30.92 11
  Niklas Hedegaard, 1990 6: 50m bryst 28.88 SØLV
  Philip Greve, 1998 6: 50m bryst 28.42 GULD
18:49 Sophie Amalie, Schøn, 1999 7: 50m ryg 30.97 13
18:53 Magnus Jákupsson, 1994 8: 50m ryg 25.85 GULD
         
Fredag 13. juli Løb: Disciplin Tid Placering
Indledende afsnit kl. 09.30
09:41 Lasse Kriegel Skovrup, 1998 12: 200m bryst 2.29.54 PR A-finale (7)
10:33 Thomas Bech, 1998 16: 100m fly 57.99 PR B-finale (13)
  Niklas Hedegaard, 1990 16: 100m fly 56.01 A-finale (4)
Finale afsnit kl. 17.00
17:08 Lasse Kriegel Skovrup, 1998 12: 200m bryst 2.30.57 8
17:55 Thomas Bech, 1998 16: 100m fly 57.77 PR 13
  Niklas Hedegaard, 1990 16: 100m fly 56.16 5
         
Lørdag 14. juli Løb: Disciplin Tid Placering
Indledende afsnit kl. 09.30
09:30 Sophie Amalie Schøn, 1999 21: 50m fri 27.47 PR 17
  Sofia Altoft, 1998 21: 50m fri 26.59 PR A-finale (6)
09:35 Philip Greve, 1998 22: 50m fri 23.92 A-finale (6)
  Magnus Jákupsson, 1994 22: 50m fri 23.92 A-finale (6)
  Kevin Witt Christensen, 1995 22: 50m fri 23.04 PR  A-finale (1)
09:48 Thomas Bech, 1998 24: 200m fly 2.15.34 B-finale (12)
Finale afsnit kl. 17.00      
17:27 Sofia Altoft, 1998 21: 50m fri 26.46 PR 6
17:31 Philip Greve, 1998 22: 50m fri 23.84 6
  Magnus Jákupsson, 1994 22: 50m fri 23.18 SØLV
  Kevin Witt Christensen, 1995 22: 50m fri 22.85 PR GULD
17:47 Thomas Bech, 1998 24: 200m fly 2.15.34 12
18:43 Farum Guns
  Magnus Jákupsson, 1994
  Philip Greve, 1998
  Niklas Hedegaard, 1990
  Kevin Witt Christensen, 1995
30: 4x100m medley (direkte finale) 3.44.00
  56.91
  1.01.88
  55.65
  49.56
GULD
       
Søndag 15. juli
Løb: Disciplin Tid Placering
Indledende afsnit kl. 09.30
09:36 Lasse Kriegel Skovrup, 1998 32: 100m bryst 1.08.16 PR B-finale (11)
  Niklas Hedegaard, 1990 32: 100m bryst 1.04.27 A-finale (3)
  Philip Greve, 1998 32: 100m bryst 1.03.42 A-finale (2)
09:42 Sofia Altoft, 1998 33: 200m fri (100m fri på udlægget) 58.82 / 2.29.64 B-finale (22)
10:24 Sophie Amalie Schøn, 1999 37: 100m ryg 1.07.78 B-finale (13)
10:30 Magnus Jákupsson, 1994 38: 100m ryg 59.45 A-finale (3)
Finale afsnit kl. 17.00      
17:05 Lasse Kriegel Skovrup, 1998 32: 100m bryst 1.07.81 PR 12
  Niklas Hedegaard, 1990 32: 100m bryst 1.03.99 BRONZE
  Philip Greve, 1998 32: 100m bryst 1.03.46 SØLV
17:15 Sofia Altoft, 1998 33: 200m fri (100m fri på udlægget) 58.88 / 2.35.27 15
17:55 Sophie Amalie Schøn, 1994 37: 100m ryg 1.08.24 14
18:01 Magnus Jákupsson, 1994 38: 100m ryg 56.79 GULD
18:32 Farum Guns
  Kevin Witt Christensen, 1995
  Niklas Hedegaard, 1990
  Philip Greve, 1998
  Magnus Jákupsson, 1994
40: 4x100m fri (direkte finale) 3.25.10
  49.93
  51.73
  51.73
  51.71
GULD