Udskriv

Flot svømning til DUKA kredsfinale

Skrevet af Lizette Eistrup .

Der blev leveret en rigtig flot indsats af de unge Farumsvømmere til dagens DUKA kredsfinaler i Helsinge.

Se også billederne her.

 

I tabellen her kan de enkelte svømmeres resultater ses.

 

 

Svømmer:
Årgang: Løb: Gammel tid: Tid i dag: Nr.:
Kathrine Kock Jonsson
1998 100fri 1.26.56 1.23.2 1
Camilla Jacobsen
1998 100fri 1.30.36 1.27.2 2
Magnus Grundesen
1998 100fri 1.29.42 1.24.0 1
Peter Torp Eklund
1997 100fri 1.31.02 1.28.1 3
Lærke Scharf
1999 100fri 1.33.05 1.29.2 2
Alberte Hallberg Thuesen
2001 100fri 1.38.84 1.37.9 1
Malthe Letting
2001 100fri 1.28.60 1.27.9 1
Christoffer Daugbjerg Petersen
2001 100fri 1.59.95 1.48.2 2
Viktor Nysøe Rehling
2001 100fri 2.25.08 2.29.6 3
Sarah Sejr Aagaard
2000 100bryst 2.07.33 2.05.1 3
Thea Rebecca Stuhde
1999 100bryst 2.12.73 2.02.5 2
Camilla Jacobsen
1998 100bryst 1.56.23 1.50.4 1
Sarah Hvilshøj Hansen
1998 100bryst 2.05.82 1.57.8 2
Viktor Als-Nielsen
1998 100bryst 2.04.97 2.03.5
 
Christian Hvilshøj Hansen
1998 100bryst 1.59.37 1.54.5 2
Magnus Grundesen
1998 100bryst 1.57.73 1.55.1 3
Christian Sejr Aagaard
1998 50fly 42.92 42.7 1
Lavanya Michaelsen
2000 50fri 54.50 49.5
 
Sarah Sejr Aagaard
2000 50fri 44.08 47.7
 
Nicklas Mundt
2000 50fri 59.78 52.7
 
Mathias Elmholdt
1999 50fri 43.99 42.6 2
Kathrine Kock Jonsson
1998 50fri 36.97 36.4 1
Sofie Stenderup Korch
1998 50fri 39.33 37.5 2
Peter Torp Eklund
1997 50fri 39.99 40.5  
Mia Steen Duus
2001 50fri 49.65 46.4 1
Aparjita Michaelsen
2001 50fri 54.00 48.7 2
Viktor Nysøe Rehling
2001 50fri 40.55 1.05.1 3
Christoffer Daugbjerg Petersen
2001 50fri 51.95 49.7 1
Carolina Sach Rasmussen
2001 50ryg 1.15.79 1.04.6 2
Malthe Letting
2001 50ryg 42.21 43.5 1
Dan Krume
2001 50ryg 1.03.5 1.05.2  
Thea Rebecca Stuhde
1999 50ryg 50.92 51.5
 
Lærke Scharf
1999 50ryg 47.58 45.9 2
Nicklas Mundt
2000 50ryg 58.49 52.3
 
Mathias Elmholdt
1999 50ryg 50.38 51.9
 
Sofie Stenderup Korch
1998 100IM 1.42.66 1.36.9 1
Christian Sejr Aagaard
1998 100IM 1.43.84 1.34.9 1
Simone Jørgensen
1999 50bryst 1.07.71 58.7 3
Lavanya Michaelsen
2000 50bryst 1.04.92 59.1
 
Alberte Hallberg Thuesen
2001 50bryst 57.66 56.8 1
Mia Steen Duus
2001 50bryst 58.48 59.4 2
Aparjita Michaelsen
2001 50bryst 1.12.93 1.11.8 3
Martin Winfeldt Nielsen
2001 50bryst 1.09.72 1.05.1 1
Pr. & medaljer i alt:
   
 
34 33

 

 

Der er 14 guld, 12 sølv, 7 bronze = 33 i alt ud af 43 mulige.
Der sat 34 personlige rekorder ud af de 43 mulige.
Alle, der er blevet nr. 1 og 2, er videre til landsfinalerne, dvs. der er 17 ud af de 25 svømmere med til Landsfinalerne.
 
Jeg er rigtig stolt af svømmerne, de klarede sig flot alle sammen.
Nogle jeg lige vil nævne, som specielt gjorde det godt er, Camilla Jakobsen som sætter pr. i begge sine løb på trods af hun er kommet til skade i tirsdags med sin albue.
Magnus Grundesen i hans 100fri, som var meget flot både tidsmæssigt og teknisk.
Peter Eklund, der lavede to rigtig flotte løb, som desværre ikke gav ham en plads til landsfinalerne på trods af hans gode træningsindsats.
Christoffer Daugbjerg Petersen i 100fri, hvor han både sætter pr. i 50 og 100fri, 50fri på 48,5.
Sarah Sejr Aagaard lavede en rigtig flot 100bryst og har virkede arbejdet meget med sin bryst. Sarah er desværre heller ikke videre, på trods af hendes gode træningsindsats. Det skal lige siges at Sarahs 50fri, slet ikke fungere i dag overhoved grundet tiden.
Thea Rebecca Stuhde i 100bryst med 10sekunders pers!
Simone Jørgensen har virkelig gjort det godt til træning efter vores træningslejr, det var desværre heller ikke nok for hende til at komme til landsfinalerne.
De nye svømmere der lige er rykket op eller stadig er i svømmeskolen, klarede sig alle rigtig godt.
 
Tillykke til ALLE svømmerne, det var så godt svømmet og jeg glæder mig meget til at se jer til Landsfinalerne i Solrød d. 5-6/6 og/eller til NS Mini i Farum d. 30/5.
 
-Lizette