Udskriv

Medaljer til alle fra Farum ved DUKA landsfinalen

.

Her ses alle Farums deltagere ved dette års DUKA landsfinale, som blev afholdt i Solrød. Det ses, at alle Farums deltagere fik medalje i år. Se også billederne her

Det blev til 4 guld, 10 sølv, 4 bronze = 18 i alt ud af 33 mulige.

Der blev sat 27 personlige rekorder ud af de 55 mulige. Se listerne herunder.

Der var mange nervøse svømmere med til dette stævne, men jeg synes de klarede det flot alle sammen. Nogle af dem der gjorde det rigtig godt var:
Malthe Letting, som sætter PR i begge sine løb og vinder guld i begge.
Mia Steen Duus, der også sætter stor PR i begge sine løb og vinder sølv i 50m bryst.
Martin Windfelt Nielsen var til sit 4 svømmestævne nogensinde, og leverer nogle flotte tider og vinder en sølvmedalje i hans 50m bryst.

Tillykke til ALLE svømmerne, det var rigtig godt svømmet og jeg er stolt af jeres flotte præstationer.

-Lizette

Svømmer
Årgang
Løb
Gammel tid
Tid i dag
Nr.
Kathrine Kock Jonsson
1998
100fri
1.23.22
1.20.1
2
Camilla Jacobsen
1998
100fri
1.26.99
1.25.2
6
Magnus Grundesen
1998
100fri
1.24.09
1.23.1
7
Lærke Scharf
1999
100fri
1.29.42
1.29.3
5
Alberte Hallberg Thuesen
2001
100fri
1.38.11
1.39.3
7
Malthe Letting
2001
100fri
1.28.22
1.25.7
1
Christoffer Daugbjerg Petersen
2001
100fri
1.48.94
1.44.7
5
Thea Rebecca Stuhde
1999
100bryst
2.02.64
2.03.3
9
Camilla Jacobsen
1998
100bryst
1.50.36
1.47.6
2
Christian Aagaard
1998
50fly
42.95
41.2
2
Mathias Elmholdt
1999
50fri
42.46
45.3
10
Kathrine Kock Jonsson
1998
50fri
36.54
35.9
2
Sofie Stenderup Korch
1998
50fri
37.50
37.9
4
Mia Steen Duus
2001
50fri
46.57
43.7
5
Aparjita Michaelsen
2001
50fri
48.87
49.5
9
Christoffer Daugbjerg Petersen
2001
50fri
49.50
51.6
7
Carolina Sach Rasmussen
2001
50ryg
1.04.73
1.06.6
8
Malthe Letting
2001
50ryg
44.09
41.1
1
Lærke Scharf
1999
50ryg
46.40
46.1
7
Sofie Stenderup Korch
1998
100IM
1.36.61
1.38.4
2
Christian Aagaard
1998
100IM
1.31.95
1.30.3
2
Alberte Hallberg Thuesen
2001
50bryst
56.92
54.5
1
Mia Steen Duus
2001
50bryst
58.48
55.4
2
Martin Winfeldt Nielsen
2001
50bryst
1.05.11
58.9
2
Pr. & medaljer i alt:
 
 
 
27
18

 

 

Holdkapper:
Årgang
Løb
Tid i dag
Nr.
4x50medley piger årgang 1999 og yngre:
 
 
 
1
Alberte Thuesen
2001
50fly
51.1
 
Thea Rebecca Stuhde
1999
50crawl
48.8
 
4x50medley drenge årgang 1999 og yngre:
 
 
 
3
Malthe Letting
2001
50ryg
41.6
 
Mathias Elmholdt
1999
50crawl
42.7
 
4x100IM piger årgang 1996 og yngre:
 
 
 
 
Sofie Stenderup Korch
1998
100IM
1.40.1
 
Lærke Scharf
1999
100IM
1.44.3
 
Camilla Jacobsen
1998
100IM
1.37.3
 
4x100IM drenge årgang 1996 og yngre:
 
 
 
3
Magnus Grundesen
1998
100IM
1.38.9
 
Christian Aagaard
1998
100IM
1.38.2
 
4x50 mix redningsholdkap:
 
 
 
 
Sofie Stenderup Korch
1998
 
 
 
Christoffer Daugbjerg Petersen
2001
 
 
 
Mia Steen Duus
2001
 
 
 
4x100fri piger årgang 1996 og yngre:
 
 
 
3
Kathrine Kock Jonsson
1998
100crawl
1.24.0
 
4x100fri drenge årgang 1996 og yngre:
 
 
 
4
Magnus Grundesen
1998
100crawl
1.25.5
 
Christian Aagaard
1998
100crawl
1.20.1
 
4x50fri piger årgang 1999 og yngre:
 
 
 
3
Thea Rebecca Stuhde
1999
50crawl
48.7
 
Aparjita Michaelsen
2001
50crawl
50.4
 
Mia Steen Duus
2001
50crawl
45.5
 
4x50fri drenge årgang 1999 og yngre:
 
 
 
4
Martin Windfelt Nielsen
2001
50crawl
50.8
 
Christoffer Daugbjerg Petersen
2001
50crawl
50.4
 
Malthe Letting
2001
50crawl
38.7
 
10x50fri mix årgang 2001 og yngre:
 
 
 
2
Alberte Hallberg Thuesen
2001
50crawl
43.6
 
Aparjita Michaelsen
2001
50crawl
51.4
 
Christoffer Daugbjerg Petersen
2001
50crawl
49.0
 
Malthe Letting
 
50crawl
38.6
 
Martin Windfelt Nielsen
2001
50crawl
51.7
 
Mia Steen Duus
2001
50crawl
46.4
 
Carolina Sach Rasmussen
2001
50ryg
1.09.5
 
Mathias Elmholdt
1999
50crawl
47.8
 
10x50fri mix årgang 1996 og yngre:
 
 
 
2
Magnus Grundesen
1998
50crawl
38.6
 
Camilla Jacobsen
1998
50crawl
38.5
 
Sofie Stenderup Korch
1998
50crawl
38.1
 
Lærke Scharf
1999
50crawl
41.8
 
Kathrine Kock Jonsson
1998
50crawl
36.4