Udskriv

Farum rykker op i ligaen

.

20151219 162943 01 HV1A0321DMH i Farum Svømmehal er afsluttet med et flot resultat. Svømmerne fra Farum Svømmeklub placerer sig på 3. pladsen og rykker dermed op i Svømmeligaen til næste år.
Svømmerne har præsteret fremragende i mange af løbene, og flere resultater er bedre end det, der er leveret i svømmeligaens tilsvarende stævne i Kastrup.

Slutsstillingen efter 4. afsnit blev:

  1. Hovedstaden - 46.927 point
  2. AGF - 44.344 point
  3. Farum - 42.921 point
  4. Køge - 42.177 point
  5. STO - 41.851 point
  6. Silkeborg - 41.599 point
  7. Sigma 2 - 40.771 point
  8. Holstebro - 40.494 point

Se billeder fra begge dage her.

Resulater for Farums svømmere afsnit 1. I alt 10.546 point

100m fri
Kevin Witt Christensen, 49.43, 751 point
Philip Greve, 50.28, 714 point
Clara Marott Schelde, 1.03.45, 519 point
Stine Saaby Schmidt, 1.03.94, 507 point

200m medley
Niklas Hedegaard, 2.01.58, 733 point
Daniel Christian, 2.05.34, 669 point
Sarah Sejr Aagaard, 2.42.06, 425 point
Simone Jørgensen, 2.43.08, 417 point

50m ryg
Magnus Jákupsson, 24.03, 790 point
Chris Johansen, 27.68, 517 point
Annelouise Dolleris, 30.82, 577 point
Stine Saaby Schmidt, 35.10, 433 point

400m fri
Marcus Olesen, 4.07.24, 632 point
Lasse Kriegel Skovrup, 4.22.03, 531 point
Anne Sofie Gadfelt, 4.42.42, 572 point
Kathrine Pii Frederiksen, 4.59.03, 482 point

4x100m medley
Farum Guns H+ Arkitekter, 3.35.41, 790 point
Farum Girl Squad, 4.33.18, 562 point

Resulater for Farums svømmere afsnit 2. I alt 11.736. Samlet 22.282 point.

100m ryg
Magnus Jákupsson, 52.02, 832 point
Kevin Witt Christensen, 45.98, 705 point
Annelouise Dolleris, 1.07.00, 554 point
Kathrine Pii Frederiksen, 1.12.12, 444 point

200m bryst
Niklas Hedegaard, 2.09.90, 797 point
Daniel Christian, 2.19.56, 643 point
Sarah Sejr Aagaard, 3.04.11, 390 point
Carolina Sahl Rasmussen, 3.05.40, 382 point

50m fly
Marcus Olesen, 24.71, 686 point
Thomas Bech, 25.50, 624 point
Sara Krell Refn, 30.49, 511 point
Clara Marott Schelde, 30.98, 487 point

200m fri
Kevin Witt Christensen, 1.50.13, 734 point
Philip Greve, 1.51.35, 710 point
Anne Sofie Gadfelt, 2.15.69, 544 point
Simone Jørgensen, 2.19.34, 502 point

100m medley
Thomas Bech, 58.92, 635 point
Martin Wagner, 1.01.71, 553 point
Sara Krell Refn, 1.09.97, 532 point
Clara Marott Schelde, 1.12.85, 471 point

Resulater for Farums svømmere afsnit 3. I alt

100m fly
Marcus Olesen, 55.39, 668 point
Thomas Bech, 57.20, 607 point
Clara Marott Schelde, 1.11.13, 452 point
Stine Saaby Schmidt, 1.17.19, 354 point

400m Medley
Daniel Christian, 4.30.46, 660 point
Lasse Kriegel Skovrup, 4.51.76, 525 point
Simone Jørgensen, 5.49.71, 410 point
Sarah Sejr Aagaard, 5.30.88, 484 point

50m bryst
Niklas Hedegaard, 27.62, 764 point
Philip Greve, 28.20, 717 point
Annelouise Dolleris, 36.17, 504 point
Martine Taagholt, 37.68, 446 point

200m ryg
Magnus Jákupsson, 1.57.31, 740 point
Kevin Witt Christensen, 1.58.34, 720 point
Sara Krell Refn, 2.29.20, 510 point
Kathrine Pii Frederiksen,2.33.61, 467 point

4 x 200m fri
Farum Guns H+ Arkitekter, 7.31.16, 745 point
Farum Girl Squad, 9.15.18, 542 point